Datum Tid Plats Aktivitet Övning Ansvarig Grupp Info
1 juni   Rehns BK Medel/Lång       UOF-Läger
2 juni              
3 juni Ti 18.00 Staffansgården OT-träning   Tränarna Alla  
4 juni On 19.00 Staffansgården O-kommittémöte Uppföljning vår &    Inför hösten Anders O    
5 juni To 18.00 Staffansgården OT-träning   Tränarna 13 år-  
6 juni Fr   Alfta-Ösa OK Alftafejden Medel   Rånäs OK   Sv. Nationaldag
USM-läger
7 juni   Alfta-Ösa OK Alftafejden Lång   Rånäs OK   USM-Läger
8 juni         Rånäs OK   USM-Läger
9 juni              
10 juni Ti              
11 juni On             Skolavslutning
12 juni To 19.00 Staffansgården Sommarträning   Gruppledare 13 år-  
13 juni Fr              
14 juni   Tammerfors Jukkola/Venla   Anders O   Försommarläger
15 juni   Tammerfors Jukkola/Venla   Christer S   Våffelskubb
16 juni              
17 juni Ti     FM-Lång   Arr.kommitén    
18 juni On              
19 juni To 19.00 Staffansgården Sommarträning   Gruppledare 13 år-  
20 juni Fr             Midsommarafton
21 juni             Midsommardagen
22 juni              
23 juni             Riksläger Idre
24 juni Ti 19.00 Staffansgården Sommarträning   Gruppledare 13 år- Riksläger Idre
25 juni On             Riksläger Idre
26 juni To 19.00 Staffansgården Sommarträning   Gruppledare 13 år- Riksläger Idre
27 juni Fr             Riksläger Idre
28 juni             Riksläger Idre
29 juni             Junior VM
30 juni   OK Ravinen
Frölunda OL
Trekvällars lång
JVM Publiktävling sprint
      Junior VM
Datum Tid Plats Aktivitet Övning Ansvarig Grupp Info
1 juli Ti   OK Ravinen Trekvällars medel       Junior VM
2 juli On   OK Ravinen Trekvällars lång       Junior VM
3 juli To   Frölunda OL JVM Publiktävling medel       Junior VM
4 juli Fr   IK Uven JVM Publiktävling medel       Junior VM
5 juli   Utby IK JVM Publiktävling lång       Junior VM
6 juli   Sävedalens AIK JVM Publiktävling lång       Junior VM
7 juli              
8 juli Ti              
9 juli On              
10 juli To              
11 juli Fr   Eskilstuna OL
Fjärås AIK / OK Löftan
Eskilstuna Weekend
Hallands 3-dagars
       
12 juli   Eskilstuna OL
Fjärås AIK / OK Löftan
Eskilstuna Weekend
Hallands 3-dagars
       
13 juli   Eskilstuna OL
Fjärås AIK / OK Löftan
Eskilstuna Weekend
Hallands 3-dagars
       
14 juli              
15 juli Ti              
16 juli On              
17 juli To              
18 juli Fr              
19 juli              
20 juli   Sälen O-Ringen        
21 juli   Sälen O-Ringen SILVA Junior Cup      
22 juli Ti   Sälen O-Ringen SILVA Junior Cup      
23 juli On   Sälen O-Ringen SILVA Junior Cup      
24 juli To   Sälen O-Ringen SILVA Junior Cup      
25 juli Fr   Sälen O-Ringen SILVA Junior Cup      
26 juli              
27 juli              
28 juli              
29 juli Ti              
30 juli On              
31 juli To              
Datum   Tid Plats Aktivitet Övning Ansvarig Grupp Info
1 augusti Fr   IF Hagen U-10mila        
2 augusti   IF Hagen
Istrum SK / IF Hagen
Linköpings OK
U-10mila
Billingemedeln
43-Kavlen                   
       
3 augusti   Linköpings OK
OK klyftamo
43-Kavlen
SM-ultralång / medel

SILVA Junior Cup
     
4 augusti              
5 augusti Ti     Distriktsmatchen   VÖOL   UOF-resa
6 augusti On     Distriktsmatchen VÖOL   UOF-resa
7 augusti To 19.00 Staffansgården Sommarträning   Gruppledare 13 år-  
8 augusti Fr              
9 augusti   L-100 IF L-100 Dubbeln Lång /
Svealandsmästerskap
     
10 augusti   L-100 IF L-100 Dubbeln Medel        
11 augusti              
12 augusti Ti 19.00 Staffansgården Sommarträning   Gruppledare 13 år-  
13 augusti On   IFK Södertälje Melkers minne        
14 augusti To 19.00 Staffansgården Sommarträning   Gruppledare 13 år-  
15 augusti Fr              
16 augusti   Skarpnäcks OK Medel        
17 augusti   Skarpnäcks OL
OK Triangeln
Lång
Lång
UNT-cup 1      
18 augusti             Skolstart
19 augusti Ti     FM-Medel   Arr.kommitén    
20 augusti On              
21 augusti To 18.00 Staffansgården OT-träning   Tränarna 13 år-  
22 augusti Fr              
23 augusti   Stora Tuna OK
Bromma-Vällingby SOK
Tuna-ting lång
Lång
       
24 augusti   Stora Tuna OK
Järla IF
OK Linné
Tuna-ting medel
Medel
Lång
UNT-cup 2      
25 augusti              
26 augusti Ti 18.00 Staffansgården OT-träning   Tränarna Alla  
27 augusti On              
28 augusti To 18.00 Staffansgården OT-träning   Tränarna 13 år-  
29 augusti Fr   OK Klemmingen  Patrullnatten        
30 augusti   Vimmerby Ok
Vallentuna Össeby
Lång
Medel
SILVA Junior Cup
     
31 augusti   Vimmerby / Hässleby
Vallentuna Össeby
Lång
Lång
       
Datum Tid Plats Aktivitet Övning Ansvarig Grupp Info
1 september              
2 september Ti 18.00 Staffansgården OT-träning   Tränarna Alla  
3 september On              
4 september To 18.00 Staffansgården OT-träning   Tränarna 13 år-  
5 september Fr   OK Enen  DM Natt        
6 september              
  7 september   IF Thor DM Lång UNT-cup 3      
8 september              
9 september Ti 18.00 Staffansgården OT-träning   Tränarna Alla  
10 september On 19.00 Staffansgården O-kommitémöte Uppföljning höst Anders O    
11 september To 18.00 Staffansgården OT-träning   Tränarna 13 år-  
12 september Fr              
13 september   Rånäs OK DM Medel        
14 september   Tierps SOK DM Stafett        
15 september              
16 september Ti 18.00 Staffansgården OT-träning   Tränarna Alla  
17 september On              
18 september To 18.00 Staffansgården OT-träning   Tränarna 13 år-  
19 september Fr              
20 september   IFK Södertälje
Söderhamns OK
SM-lång kval
USM
  OK Linné   USM-resa
21 september   Gustavsbergs IF
IFK Södertälje
Söderhamns OK
Lång
SM-lång final
Distriktsstafetten
  OK Linné   USM-resa
22 september              
23 september Ti 18.00 Staffansgården Lunsentorpet     Alla  
24 september On              
25 september To 18.00 Staffansgården Träning   Gruppledare Alla  
26 september Fr   OK Klemmingen SM-medel kval        
27 september   OK Klemmingen             SM-medel final        
28 september   Södertälje IF
Sigtuna OK
SM-stafett
Medel
UNT-cup Final Sigtuna OK    
29 september              
30 september Ti 18.30 Elljusspåret Vassundajoggen   Gruppledare alla  
Datum Tid Plats Aktivitet Övning Ansvarig Grupp Info
1 oktober On              
2 oktober To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
3 oktober Fr              
4 oktober   Sundsvalls OK
OK Österåker
Skol-SM lång
Österåkerskavlen 
  Länna IF
  UOF-resa
5 oktober   Sundsvalls OK
Turebergs IF
Skol-SM sprint
Lång
  Länna IF
  UOF-resa
6 oktober              
7 oktober Ti 18.30 Elljusspåret Vassundajoggen   Gruppledare alla  
8 oktober On              
9 oktober To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
10 oktober Fr              
11 oktober   Järfälla Ok/
Väsby OK
25-manna        
12 oktober   Täby OK/VÖOL 25-mannakorten  SILVA Junior Cup      
13 oktober              
14 oktober Ti 18.30 Elljusspåret Vassundajoggen   Gruppledare alla  
15 oktober On              
16 oktober To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
17 oktober Fr              
18 oktober   Karlsbyhedens IK Daladubbeln   OK Roslagen   UOF-Resa
19 oktober   Karlsbyhedens IK Daladubbeln   OK Roslagen   UOF-Resa
20 oktober              
21 oktober Ti 18.30 Elljusspåret Vassundajoggen   Gruppledare alla  
22 oktober On 19.00 Staffansgården O-kommitémöte Utvärdering Anders O    
23 oktober To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
24 oktober Fr   Haninge SOK Natt        
25 oktober   OK Enen
OK Gisle
Oktoberracet
Smålandskaveln
       
26 oktober   OK Gisle Smålandskaveln       Normaltid
27 oktober              
28 oktober Ti 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare Alla  
29 oktober On              
30 oktober To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
31 oktober Fr             Allhelgonafton
Datum Tid Plats Aktivitet Övning Ansvarig Grupp Info
1 november   OK Rodhen Rodhenloppet
nattpatrull
      Alla helgons dag
2 november   Snättringe OK Höstlunken
patrull lång
       
3 november              
4 november Ti 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare Alla  
5 november On              
6 november To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
7 november Fr              
8 november   Tullinge SK Medel        
9 november   Tullinge SK Lång        
10 november              
11 november Ti 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare Alla  
12 november On              
13 november To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
14 november Fr              
15 november              
16 november 10.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
17 november              
18 november Ti 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare Alla  
19 november On              
20 november To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
21 november Fr              
22 november              
23 november 10.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
24 november              
25 november Ti 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare Alla  
26 november On              
27 november To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
28 november Fr              
29 november              
30 november 10.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
Datum   Tid Plats Aktivitet Övning Ansvarig Grupp Info
1 december              
2 december Ti 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare Alla  
3 december On              
4 december To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
5 december Fr              
6 december              
7 december 11.00 Staffansgården Tomteskubbet Julfest 14.00   Alla  
8 december              
9 december Ti 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare Alla  
10 december On              
11 december To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
12 december Fr              
13 december             Lucia
14 december              
15 december              
16 december Ti 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare Alla  
17 december On              
18 december To 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
19 december Fr              
20 december              
21 december 10.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
22 december             Jullov
23 december Ti             Jullov
24 december On             Julafton
25 december To             Juldagen
26 december Fr             Annandagjul
27 december              
28 december 10.30 Staffansgården Träning   Gruppledare 13 år-  
29 december             Jullov
30 december Ti 18.30 Staffansgården Träning   Gruppledare Alla Jullov
31 december On             Nyårsafton